sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Komedi Nedir, Özellikleri, Türleri, Temsilcileri, Kısaca Madde Madde

Komedi Nedir, Özellikleri, Temsilcileri, Kısaca Madde Madde 9.Sınıf Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı

Komedi Nedir, Komedinin Özellikleri, Komedinin Temsilcileri, Komedinin Özellikleri Kısaca Madde Madde, Komedinin Türleri, 


Komedi Nedir, Özellikleri, Temsilcileri, Kısacaderskonum.com  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  Komedi Nedir, Özellikleri, Türleri, Temsilcileri, Kısaca Madde Madde  zerine bir paylaşım yapacağız. 


Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.


doğru konum = derskonum


İYİ ÇALIŞMALAR


Komedi Nedir, Özellikleri, Temsilcileri, Kısaca Madde Madde


KOMEDİ

VİDEO ANLATIM AŞAĞIDA

İnsanların ve olayların gülünç yanlarını sergileyen her tür tiyatro eserine komedi denir. İlk komediler de trajediler gibi Antik Yunan’da yazılmış ve oynanmıştır.

 1. Komedyada kişisel ve toplumsal bozuklukların yol açtığı gülünç durumlar sahnelenmiş, seyircinin güldürülürken düşündürülmesi ve doğru yola yönlendirilmesi amaçlanmıştır.

 2. Komedyada konular, günlük yaşamdan; kişiler halktan sıradan kesimden seçilmiştir.

 3. İzleyicinin korkmasına ve acı duymasına neden olabilecek her tür olay sahnede

gösterilebilmiştir.

 4. Antik Yunan ve Roma komedyaları diyalog ve koro bölümlerinden oluşmuş; manzum olarak yazılan bu metinlerde üç birlik kuralına uyulmuştur.

 5. Üslupta soyluluk aranmamış, metinde her türlü kaba söze yer verilebilmiştir.

 6. Üç birlik kuralına uyulur.

 7. Birbiri ardınca süren koro ve diyalog bölümleri vardır.

 8. Antik komedyanın en tanınmış yazarları, Aristophanes, Menandros ve Plautus’tur. Moliere de 17. yüzyılda birçok komedya yazmıştır.

 

Komedi Türleri

a. Karakter komedyası: Kişilerin olumsuz, çarpık, gülünç taraflarının ön plana çıkarıldığı komedyalara karakter komedyası denir. Moliere’in Cimri ve Tartuffe, Shakespeare’in Venedik Taciri, bu tür komedyalara örnek gösterilebilir.

 

b. Töre komedyası: Toplumun, geleneklerin ve çeşitli toplumsal değerlerin gülünç, çarpık ve aksayan yönlerinin ele alındığı komedyalara töre komedyası denir. Aristophanes’in Eşek Arıları, Moliere’in Gülünç Kibarlar, Gogol’ün Müfettiş,

 

c. Entrika komedyası: Olayların, insanı şaşırtacak, kişide merak duygusu uyandıracak biçimde geliştiği komedya türüne entrika komedyası denir. Moliere’in Scapin’in Dolapları, Shakespeare’in Yanlışlıklar Komedyası buvtürden yapıtlardır.

Eski Yunan'da Aristophanes, Menandros, Terentius, Plautus, Fransız Edebiyatı’nda Moliere temsilcileridir.

 


Edebiyatımızdaki modern tiyaro türünün ilk örneği olan Şinasi’nin Şair Evlenmesi, töre komedyalarına örnek gösterilebilir.

VİDEO ANLATIM AŞAĞIDA
..

Komedi Nedir, Özellikleri, Türleri, Temsilcileri, Kısaca Madde Madde


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk