sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 263

11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI 2018 2019
Meb yayınları 11 sınıf edebiyat kitabı cevapları
DEĞERLİ derskonum.com TAKİPÇİLERİ
YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA DA BERABER OLACAĞIZ..
İLK DEFA OKUTULACAK OLAN BU DERSİN KİTAP CEVAPLARI SİTEMİZDE YAYINLANACAKTIR..KİTAP CEVAPLARINI OKUL DERSLERİNE PARALEL ŞEKİLDE YAYINLAMAKTAYIZ.
EĞER ACİL DURUM VARSA YORUM KISMINA YAZINIZ 😁
11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI
İYİ ÇALIŞMALAR
DİKKAT: BU SAYFADA MEB YAYINLARI CEVABI VAR
EĞER EKOYAY YAYINLARI CEVABINI ARIYORSANIZ TIKLAYIN


.11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 263 Cevabı
1. Röportaj türünün ortaya çıkıp gelişmesinde yayın organlarının ve teknolojinin etkileri nelerdir?
  • Cevap: Türk basınında röportaj türü, başlangıçta mülakat niteliğinde gelişmiş, özellikle 1960’tan sonra, Türk toplumunun çeşitli sorunları kamuoyuna duyurulurken edebiyatçılarımız röportaj türünden oldukça başarılı bir biçimde yararlanmışlardır. Bu durum, röportaj tekniğinin gelişmesini, röportajın gazetelerin vazgeçilmez bir birimi haline gelmesini sağlamıştır. 
2. Traktörcü adlı metnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.
  • Cevap:
  • Ana düşünce: Teknolojinin gelişmesiyle insanların yaşadığı işsizlik sorunu
  • Yardımcı düşünce: Hösük Emmi’nin traktörle imtihanı, Çukurova’nın değişen yüzü
3. Metnin üslup özelliklerini belirleyiniz.
  • Cevap: Metinde yerel dilin yani Çukurova ağzının özellikleri görülür. Kahramanın ağzından anlatılan kısımlar köylü dilinin özelliklerini taşır. Yazar anlatıcı ise İstanbul Türkçesi ile anlatır. Yöreye özgü bir çok terim ve kelime de metinde yer alır.
4. Metnin, yazıldığı dönemin gerçekliğiyle ilişkisini değerlendiriniz.
  • Cevap: Metin 1950’li yıllarda yazılmıştır. Tarımda makineleşmeye başlanan bu dönem bir çok tarım işçisinin işsiz kalmasına ya da mevsimlik göç yaparak yaşamına devam etmesine neden olmuştur. Bu gerçeklik metinde kendisine yer bulur.
5. Kitabınızdaki Yaşar Kemal biyografisinden hareketle yazarla metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

  • Cevap: Yazar, Çukurovalı’dır. Çukurova’nın tarım işçilerini, dilini yaşamın zorluğunu küçüklüğünden beri takip eden yaşayan yazar, bu izlenimlerini öyküsünü oluştururken kullanarak gerçek yaşamı kurgu yoluyla bizlere aktarabilmiştir.
a. Yaşar Kemal’in röportaj türündeki yerini araştırınız.
  • Cevap: Ülkemizde modern röportaj yazarlığının öncüsü olan Yaşar Kemal’in Anadolu’yu 12 yıl adım adım dolaşarak yazdığı ve yayımlandığı dönemde büyük olay yaratan, okuyucuyu sarsan röportajları edebiyatımız ve röportaj yapacaklar için hem bir ders hem de bir kaynak niteliğindedir. 
b. Araştırmanızda edindiğiniz bilgileri sınıfta paylaşınız.
  • Cevap: “İnce Memed neyse röportajlarım odur” diyen Yaşar Kemal’in 60 yıllık röportaj serüveninden bir seçki olarak hazırlanan bir kitap vardır. 1952’de Cumhuriyet’te yayımlanan Hasankale Yerle Bir adlı röportajı da yıllar sonra okurla buluşmuştur. Kitabın bir diğer özelliği de foto-röportaj ustası Ara Güler’in çoğu ilk kez günışığına çıkan Yaşar Kemal fotoğraflarına yer vermesi. Kullanılan 26 siyah-beyaz fotoğraf, iki eski dost olan Ara Güler ve Yaşar Kemal’in yaptıkları ortak çalışma sonucu seçilmiştir.Ülkemizde modern röportaj yazarlığının öncüsü olan Yaşar Kemal’in Anadolu’yu 12 yıl adım adım dolaşarak yazdığı ve yayımlandığı dönemde büyük olay yaratan, okuyucuyu sarsan röportajları edebiyatımız ve röportaj yapacaklar için hem bir ders hem de bir kaynak niteliğindedir.
.

,11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI 2018 2019, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI, 11 EDEBİYAT CEVAPLARI, 2018 2019 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI BİRYAY,11.SINIF EDEBİYAT CEVAPLARI MEB,11.SNIF EDEBİYAT CEVAPLARI 2019,SAYFA,meb yayınları 11.sınıf edebiyat kitabı cevapları,11.SINIF EDEBİYAT DERS KİTABI CEVAPLARI MEB YAYINLARI, 2018 2019, 11.SINIF EDEBİYAT BİRYAY YAYINLARI CEVAPLARI,11 sınıf edebiyat kitabı cevapları meb ,meb yayınları 11 sınıf edebiyat kitabı cevapları ,11.sınıf edebiyat ders kitabı cevapları meb yayınları 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk