sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Bireyin İç Dünyasını Esas Alan Anlatan Roman Özellikleri Temsilcileri

Cumhuriyet Dönemi 1950-1980 Arası Türk Romanı,

Bireyin İç Dünyasını Esas Alan Anlatan Roman Özellikleri Temsilcileri, Bireyin İç Dünyasını Esas Alan Roman Anlayışı, Cumhuriyet Dönemi 1950-1980 Arası Türk Romanı, 


derskonum.com'un değerli öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Her dönem olduğu gibi yeni dönemde de kitap cevepları,konu anlatımı,pdf ders notları ile sizlerin yanınızdayız..
Bu sayfamızda Bireyin İç Dünyasını Esas Alan Roman Özellikleri ve Temsilcileri  üzerine bir yazı yazacağız. 


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..
destek olmak için lütfen paylaşınız


DOĞRU KONUM =derskonumBireyin İç Dünyasını Esas Alan Roman Özellikleri

Roman Nedir ?

Genellikle insanların serüvenlerini, iç dünyalarını, toplumsal bir olay ya da olguyu, insan ilişkilerini ve değişik insanlık durumlarını yansıtmayı amaçlayan düzyazı türüne “roman” denir.

“Roman” terimi, Roma İmparatorluğu içindeki halkların kullandığı bozulmuş Lâtinceye verilen addır. Bu bozuk Lâtince ile yazılan ilk destan ve halk öykülerine roman denmiştir. Bu terim, sonradan belli bir türün adı olmuştur.

Uzun anlatıma dayalı edebiyat türlerinden biri olan roman; olayları yer, zaman ve şahıs kadrosu bütünlüğü ve uyumu içinde anlatır. Bireyin İç Dünyasını Esas Alan Roman Özellikleri


1.Cumhuriyet Dönemi edebiyatında bazı sanatçılar da bireyin iç dünyasını (psikolojisini, ruhsal durumunu) derskonum anlatmayı amaçlamış bu doğrultuda önemli eserler vermişlerdir.

2.Psikolojik roman anlayışı benimsenir.

3.Bireyin psikolojisini yansıtma amaçlanır.
VİDEO ANLATIM AŞAĞIDA
4. Bu yazarlar, insan gerçekliğini farklı yönlerden anlatma gayreti içine girmişler; olaylardan ve insanlardan hareketle bireyin psikolojisini aktarmaya çalışmışlardır.

5. Bu yüzden olay örgüsünü önemsememişler, merak unsurunu ikinci plana atmışlar ve tamamen insanın iç dünyasını ve içsel çatışmalarını gerçekçi tasvirlerle ortaya koymaya çalışmışlardır.

6- insanın topluma yabancılaşmasının nedenlerini sosyo-ekonomik unsurlarda değil bireyin iç dünyasında aramışlardır.

7. İnsan gerçeği toplumsal açıdan değil psikolojik açıdan ele alınır.

8.Birey kavramından yola çıkarak bireysel çözümlemeler yapmışlardır.

9.Bireyin bunalım, sıkıntı, yabancılaşma ve yalnızlıklarını ele almışlardır.

10.Bireydeki psikolojik unsurların birey üzerindeki etkilerini anlatmışlardır.

11. Psikoloji ve psikiyatriden faydalanmışlar; çağrışımlara açık, sanatlı bir dille ruh tahlillerine/çözümlemelerine yer vermişlerdir.

12. Roman kahramanlarının ruhi portresi yapılır.

13. Modern hayatın insan üzerindeki etkilerini tespit etmek için psikoloji, psikoanalitik (psikoanaliz) gibi bilimlerden ve dolayısıyla Freud’un görüşlerinden faydalanmışlardır

14. Ruhî bunalım, yabancılaşma, yalnızlık, toplumla hesaplaşma, kendini sorgulama, bilinçaltı, kozmik alem, iç sıkıntısı, ruhi bunalım gibi konuları ele almışlardır.

15. Eserlerinde özellikle geleneksel anlatım teknikleri yerine yeni teknikler kullanırlar. İç konuşma, bilinç akımı gibi teknikleri kullanmışlardır.
VİDEO ANLATIM AŞAĞIDA

16. Sanat için sanat ilkesine bağlı bir anlayış vardır.

17. Sosyal yarar beklenmemiştir. Böylelikle okurun bir fikre ulaşması -benimsemesi istenmemiştir.

18. Genelde açık bir dil kullanılır.

19. Özellikle bilinç akışı, iç gözlem, empati tekniklerine başvurulur.

20.Yapı unsurları modernist veya postmodernist eserler kadar bozulmamıştır.Geleneksel yapıya çoğunlukla sadık kalmışlardır.Bu anlayışı benimseyen sanatçılar:
SANATÇILAR HAKKINDA BİLGİLER İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ
§ 👉Peyami Safa
§ 
👉Ahmet Hamdi Tanpınar
§ 👉Sabahattin Kudret

VİDEO ANLATIM AŞAĞIDA

..  ......
Bireyin İç Dünyasını Esas Alan Roman Özellikleri


bireyin iç dünyasını esas alan hikaye örneği,bireyin iç dünyasını esas alan hikayeler örnek,bireyin iç dünyasını esas alan hikaye yazarları,bireyin iç dünyasını yansıtan hikayeler,bireyin iç dünyasını esas alan eserler tonguç,bireyin iç dünyasını esas alan hikaye örnekleri kısaca,bireyin iç dünyasını esas alan hikayenin özellikleri,bireyin iç dünyasını esas alan eserler test, 
bireyin iç dünyasını esas alan hikaye örneği,bireyin iç dünyasını esas alan hikayeler örnek,bireyin iç dünyasını esas alan hikaye yazarları,bireyin iç dünyasını yansıtan hikayeler,bireyin iç dünyasını esas alan eserler tonguç,bireyin iç dünyasını esas alan hikaye örnekleri kısaca,bireyin iç dünyasını esas alan hikayenin özellikleri,bireyin iç dünyasını esas alan eserler test,

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk