sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Latife Tekin Kimdir,Hayatı,Fikri ve Edebi Yönü,Kişiliği,Eserleri

Latife Tekin Kimdir,Hayatı,Fikri ve Edebi Yönü,Kişiliği,EserleriLatife Tekin Kimdir,Latife Tekin Hayatı,Latife Tekin Fikri ve Edebi Yönü,Latife Tekin Edebi Kişiliği,Latife Tekin Eserleri, ŞAİR VE YAZAR,

HAYATI

1957'de Kayseri'nin Bünyan ilçesine bağlı Karacivek köyünde doğdu. 1966'da 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a geldi.

Ortaöğrenimini Beşiktaş Kız Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Telefon Başmüdürlüğü'nde kısa bir süre çalıştı. İlk kitabı "Sevgili Arsız Ölüm" 1983'te yayınlandı.

Anadolu'daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve "Yüz Yıllık Yalnızlık" tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı. Ardından peş peşe diğer romanları geldi.
Latife Tekin, ilkin İstanbul Telefon Başmüdürlüğü'nde kısa bir süre çalıştı. Sonra yazın hayatına başladı. İlk kitabı "Sevgili Arsız Ölüm"ü 1983'te yayımladı. Anadolu'daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir havada anlattı. Bu eserle büyük ün sahibi oldu ve peş peşe başka romanlar kaleme aldı.

Latife Tekin, Gümüşlük'te başlattığı Edebiyat Evi projesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Garantisi Bankası tarafından desteklenen ve yapımına başlanan proje ile herkesin yazabileceği, tartışabileceği, sanatçıların büyük şehrin dağdağasından uzak eser üretebileceği bir mekân oluşturmaya çalışır.


Edebi Kişiliği

  • Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın önemli sanatçılarındandır.
  • Eserlerde mevcuttan farklı bir üslup ve yaklaşım sergiler.
  • Anadolu köylüsünün yaşam tarzını ilk romanı olan "Sevgili Arsız Ölüm"de konu edinir. Bu eserinde masalımsı bir anlatımı tercih eder. Bu eser, sihir ve mantık dışı öğeleri içerdiğinden oldukça ilgi görür. Kırsaldan kente göç eden bir ailenin yaşamının masalımsı bir havada anlatıldığı eser, 1983 yılında yayımlanır. 
  • Eserleri, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça, İtalyanca ve Hollandacaya çevrildi.
  • "Rüyalar ve Uyanışlar" kitabını 2010'da yayımladı.
  • Latife Tekin "Unutma Bahçesi" romanıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü ve senaryosunun kendisinin yazdığı senaryo üründeki "Bir Yudum Sevgi" ile 22. Antalya Film Şenliği"nde en iyi Altın Portakal Ödülü'nü kazandı. Bu senaryo, Uluslararası İstanbul Sinema Günleri'nde de en iyi film seçildi.
  • Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu. 


Latife Tekin Eserleri


ROMAN:

Sevgili Arsız Ölüm (1983)
Berci Kristin Çöp Masalları'nı (1984)
Gece Dersleri (1986)
Buzdan Kılıçlar (1989)
Aşk İşaretleri (1995)
Ormanda Ölüm Yokmuş (2001)
Unutma Bahçesi (2004)
Muinar (2006)
Rüyalar ve Uyanışlar Defteri (2009)

SENARYO:

Bir Yudum Sevgi (1984)

ANI: Gümüşlük Akademisi (1977)


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk