sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak yeri neresidir? Neden?

Yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak yeri, 

Yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak yeri neresidir? Neden?, Yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak yeri neresidir,

Yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak yeri neresidir? Neden?Türkiye ılıman kuşak ülkesi olarak Kuzey Yarım Küre’de bulunmaktadır. Bulunduğu coğrafya itibariyle üç iklim tipinin görüldüğü, dört mevsimin yaşandığı bir bölgedir. Coğrafi konumu ekvator bölgesine yakın olan ülkemizde özellikle güney sahilleri en sıcak iklimin görüldüğü yerlerdir.

Yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak yeri Hatay’dır. Çünkü Hatay Türkiye’nin ekvatora en yakın olan bölgesidir. Türkiye’nin ılıman kuşakta bulunması ve ülkenin büyük bir bölümünde Akdeniz İklimi’nin görülmesi genel olarak sıcak günlerin yaşandığı bir ülke olma özelliğinin oluşmasını sağlar. Türkiye’de üç farklı iklim tipinin görülmesi, dört mevsimin yaşanması doğal farklılıklarının oluşmasını da sağlar.

Yüksek sıcaklık değerleriyle dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Bölgesi Türkiye’nin en sıcak yeri olma özelliğini elinde tutmaktadır. Şu zamana kadar ölçülmüş en yüksek rekor sıcaklık 49.0 derecedir. Nedenleri; • Güneyden gelen sıcak hava kütlelerinin etkisinde kalması • Karasallık
• Güneyde bulunması • Diğer iç bölgere göre yükseltisinin az olması

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk