sponsorlu reklam Admatic -sponsor

İlk çağlardan günümüze kadar geçen süreçte Anadolu’nun birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmasının nedenlerini araştırınız.

İlk çağlardan günümüze kadar geçen süreçte Anadolu’nun birçok büyük medeniyete ev sahipliği
yapmasının nedenlerini araştırınız, SORU-CEVAP,

İlk çağlardan günümüze kadar geçen süreçte Anadolu’nun birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmasının nedenleri

1- Olumlu iklim şartları, Anadolu orta kuşakta olması sebebiyle iklimi insanın yaşamasına, tarım ürünlerini yetiştirmesine ve hayvanlarına bakmasına müsaittir.

2- Anadolu verimli topraklardan oluşmaktadır. Kuzeyin bozkırlarına, güneyin çöllerine göre çok iyi durumda olan Anadolu toprakları sık sık istilalara uğramıştır.
3- Anadolu toprakları bol su su kaynaklarına ve akarsulara sahiptir. Yaşamsal öneme sahiptir su insanların kendilerine, hayvanlarına, yetiştirdiği tarım ürünlerine her zaman suya ihtiyacı vardır.
4- Üç Tarafı denizlerle çevrili olması Anadoluyu cazip hale getirmiştir.
5- Asya, Avrupa ve Afrika arasında olması, karadan ve denizden kolayca bağlantı kurulabilmesi,
6- Göç ve istila ile gelen kavimler, kendi medeniyetlerini getirmiş, yerleşik medeniyetten de etkilenerek yeni uygarlıklar kurmuştur.
7- Mısır, Ege ve Yunan medeniyetlerine yakın olması bu medeniyetlerin etkisi altında kalmıştır.
8- Verimli topraklar ve uygun iklim şartları Anadoluyu yaban hayvan ve yaban tarımsal ürünler bakımından çok zengin yapmıştır. Avcılık ve toplayıcılık yapan ilk insanların uğrak merkezi olmuştur.

Tüm bu sebeplerden Anadoluda pek çok uygarlık kurulmuş, Anadolu sık sık istilaya uğramış, göç almış, değişik medeniyetlerin beşiği olmuştur. Uygarlığın gelişimine büyük katkısı olmuştur.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk