sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Kaşgarlı Mahmut Divanü Lûgati-i Türk adlı ünlü eserini niçin yazmıştır?

Kaşgarlı Mahmud Divanü Lûgati-i Türk adlı ünlü eserini niçin yazmıştır?
Türklerin şahlandığı devri, hicri 3 ile 10. yüzyıl arasındadır. Türk hakimiyeti Avrupa ortaları Macaristandan Çin denizine kadar, Hindistan, Arabistan’dan Kuzey Buz Denizine kadar yayılmış, egemenliklerini kurmuşlardır.

Türklerin hakimiyetinde, oldukları bölgelerde Türk dili üstün tutulmuş, Türkçe öğrenmek isteyenler çok olduğu için bu dönemde bir çok Türkçe kitap yazılmıştır.

Bu eserlerden en önemlisi de Divan-u Lügati’t Türk‘tür. Divanü Lûgat-it Türk, Türk dilleri sözlüğü anlamına gelir. Bu eser paha biçilemeyecek derecede önemlidir. Bütün dünya ülkeleri üniversiteleri bu eseri değerli kabul etmektedir.

Divanü Lügatte, bu gün kullanılmayan bir çok kelime bulunur. Ama o zamanın Türk kültürünü, medeniyetini dilin zenginliğini göstermektedir.

Bu sözlüğü Kaşgarlı Mahmud’un yazma sebebi Türklerin bu zengin dillerini diğer milletlere özellikle Araplara öğretme isteğidir. Türkçenin Arapçadan üstün bir dil olduğunu ispatlamak ve Araplara Türkçeyi öğretmek için Divanü Lügâti’t Türk adlı eserini yazmıştır. Türkçenin ilk sözlük ve dil bilgisi kitabı olan Divanü Lügâti’t Türk, Kaşgarlı Mahmut tarafından Bağdat’ta Abbasi Halifesi Ebulkasım Abdullah’a sunulmuştur.

Kaşgarlı Mahmud Divanü Lûgati-i Türk adlı ünlü eserini niçin yazmıştır,Kaşgarlı Mahmut ünlü eserini niçin yazmıştır, SORU-CEVAP, Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk