sponsorlu reklam Admatic -sponsor

9.SINIF FİZİK KİTABI CEVAPLARI MEB YAYINLARI SAYFA 21,22,23,24 2017-2018

9.SINIF FİZİK DERS KİTABI CEVAPLARI9.SINIF FİZİK DERS KİTABI CEVAPLARI MEB YAYINLARI SAYFA 21-25, 9.SINIF FİZİK KİTABI CEVAPLARI MEB YAYINLARI, 9.SINIF FİZİK KİTABI CEVAPLARI MEB YAYINLARI 2017-2018, 

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

• Elektrik motorunun çalışma prensibini araştırınız.
 Elektirik motoru stator da manyetik alan ile rotor da iletkenlerden geçen akımın meydana getirdiği manyetik akım etkileşimi sağlar. Ters yönde geçen akım negatif periyotta iki yönde de etkili olur. Statorun N kutbundaki iletkenler bir yönde, diğer yönde S kutbu yönünde bir iletken grubu ters yönde oluşur. Statorda oluşan N ve S yönündeki bu kuvvet, döndürme momenti, rotorun dönmesini sağlar. Alternatif akımlarda kutuplardan geçen akımın yönü değiştiği zaman kutupların yönü de değişir. Bu sebeple motorun yönüde değişir. Kutup altındaki akım yönleri değişmez. Statorda meydana gelen manyetik alanın iletkenler tarafından dönme yönleri değişmez. Rotor aynı yönde dönmeye devam eder.
Elektrik motor firmaları tarafından bir elektrik motoru imal edilirken, motorun mekanizmasında elektriği meydana getiren güç kaynağı, mıknatıs ve akım taşıyan kablolar vardır. Mekanizmadaki manyetik alan kablolarda hareket etmekte olan akım geçen kabloya kuvvet uygular. Eğer kabloyu birçok kez doladığımız zaman telden çember meydana gelir, bu da bobini oluşturur. Bu oluşturduğumuz bobinle, manyetik alan meydana getirip dönme hareketini meydana getirir. Yerleştirdiğimiz bobin devamlı dönmeyi sağlamalıdır. Devamlı dönmeyi başardığımızda bu da elektrik motoru çalışma prensibidir.  İhtiyacı arttırmış olup, bir fazlı motorların yapımına imkan sağlamıştır. 3 kW’ ın üzerinde olan motorlar, üç fazlı yapılmaktadır. Elektrik motorlarının çoğu mikroişlemciler ile donatılmış olup ihtiyaçlar doğrultusunda ayarlanabilmektedir. Elektrik motor fiyatları da motor yapımında kullanılan malzemelerin maliyeti ile belirlenmektedir.asenkron motorlara göre her zaman iyidir. Şehir merkezlerinde bir fazı olması küçük güçlü bir fazlı bir fazlı asenkron motorlaraÜç fazlı asenkron motorların çalışma performansları,

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Aşağıda fiziğin uygulama alanlarından verilen örneklerden elektrik ve manyetizma ile ilgili olanların yanındaki kutucuğa √ (tik) atınız.
1. Hoparlör 2. Modem 3. Maglev treni 4. Hırsız alarmı 5. Yel değirmeni  6. Televizyon  7. Bilgisayar 8. El arabası 9. Uzay mekiği
Cevap : 1-2-4-6-7-9

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

Aşağıda günlük hayatla ilgili bazı olaylar verilmiştir.
• Yağışlı havalarda görüşün bozulması
• Kara yolu çalışanlarının fosforlu kıyafetler giymesi
• Numaralı gözlük ya da güneş gözlüğünün kullanılması
• Kameralarda farklı kalitelerde lenslerin kullanılması
• Yüksek ışıkta göz bebeğinin küçülmesi
• Cam kırıklarının orman yangınlarına neden olması
• Ev ve iş yerlerinde perde kullanılması
• Köpek düdüklerinden çıkan sesi insanların algılayamaması
• Güneş yanıkları
a) Bu olaylardan hangisi ya da hangileri optik alanı ile ilişkilidir?
Yağışlı havalarda görüş bozulur çünkü ışık ışınları yeterince ileriye gidemez. Bu da görüş alanını kısıtlar. İşin içinde ışık olduğu için optik konusudur.
 
Fosforlu kıyafetler, özellikle gece olduğunda veya loş/az ışık bulunan yerlerde parlamaya başlar. Özellikle kendisine doğru bir ışık geldiğinde daha çok parlar. Yine ışık olduğu için optikle ilgilidir.
 
Gözlük bir mercek çeşididir ve mercekler, optikle ilgilidir. Aynı zamanda yine gözlük içerisinde ışık konusu da vardır.
 
Kamera lensi de tıpkı gözlük gibi bir mercektir. Bu da optik konusudur.
 
İlk iki kelime aslında cevabı veriyor. :) "Yüksek ışık" ifadesinde ışık varsa, optik var.
 
Cam kırıkları, yine mercek görevi görür ve ışınların odak noktasını değiştirerek bir noktada toplar. Bu da yoğunluğu arttırır ve ateş yakılmasına neden olur. Yine bu da optik ile ilgilidir.
 
Perde kullanımı, gelen ışığın önlenmesi amacıyla yapılır. Bu da optik içerisine girebilir.
 
Ses frekansının farklı olmasından dolayı insanlar algılayamaz. Bu optik alanına girmez.
 
Güneş yanıkları da optik alanına girmez.
b) Optik bilgileri ile açıklanamayan olayların fiziğin hangi alt dallarıyla ilişkisi vardır?
Ses ile ilgili durum,  akustik alanına girer. Optik alanına girmez.

 .

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk