DERSKONUM.COM


1923-1950 Arası Cumhuriyet Dönemi Romanı Özellikleri Temsilcileri

..........sponsorlu bağlantılar......... .........sponsorlu bağlantılar.......
.........sponsorlu bağlantılar....... .........sponsorlu bağlantılar.......

Cumhuriyet Dönemi 1923-1950 Arası Romanı Özellikleri Temsilcileri
Cumhuriyet Dönemi 1923-1950 Arası Romanı Özellikleri Temsilcileri, Cumhuriyet Dönemi 1923-1950 Arası Romanı, CUMHURİYET DÖNEMİ ROMANI, CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATI,

değerli derskonum.com takipçileri..

sizler için bu sayfamızda Cumhuriyet Dönemi 1923-1950 Arası Romanı Özellikleri Temsilcileri hakkında bir yazı paylaşımında bulunduk.

Bu konu özellikle MEB'in  Türk Dili ve Edebiyatı dersinde önemsenmektedir.

Sizler de herhangi bir konu hakkında bilgi almak veya ulaşamadığınız bir bilgiyi edinmek amacında iseniz bu sayfaya yorum yapabilir veya mail adresimize yazabilirsiniz.


Roman Nedir ?
Genellikle insanların serüvenlerini, iç dünyalarını, toplumsal bir olay ya da olguyu, insan ilişkilerini ve değişik insanlık durumlarını yansıtmayı amaçlayan düzyazı türüne “roman” denir.
“Roman” terimi, Roma İmparatorluğu içindeki halkların kullandığı bozulmuş Lâtinceye verilen addır. Bu bozuk Lâtince ile yazılan ilk destan ve halk öykülerine roman denmiştir. Bu terim, sonradan belli bir türün adı olmuştur.


Uzun anlatıma dayalı edebiyat türlerinden biri olan roman; olayları yer, zaman ve şahıs kadrosu bütünlüğü ve uyumu içinde anlatır. 

Türk Edebiyatında Roman

Tanzimat’a kadar Türk toplumunda romanın yerini destanlar, efsaneler, mesneviler ve halk hikâyeleriyle masallar tutmuştur.  Türk edebiyatı bugünkü anlamda romanla Fransızcadan yapılan çeviriler sayesinde tanışmıştır. Türk edebiyatına romanTanzimat'la girmiştir. Roman türü  önce Batı edebiyatından çevirilerle edebiyatımıza girmiştir , daha sonra ilk yerli örnekler verilmiştir.
Türk edebiyatında roman türündeki asıl büyük gelişmeler Servet-i Fünun, Millî Edebiyat ve Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı dönemlerinde olmuştur.


Cumhuriyet Dönemi 1923-1950 Arası Romanı Özellikleri:***Bu dönemdeki önemli temsilciler:**
yazarlar hakkında bilgi için üzerine tıklayınız.

.........sponsorlu bağlantılar....... ..........sponsorlu bağlantılar........

PAYLAŞ BİZE DE KATKIN OLSUN :)

Facebook Twitter Google+
0 YORUM "1923-1950 Arası Cumhuriyet Dönemi Romanı Özellikleri Temsilcileri"

Back To Top -->