DERSKONUM.COM


SAZ ŞAİRİ (HALK ŞAİRİ) VE KALEM ŞAİRİ NEDİR ÖZELLİKLERİ FARKLARI

..........sponsorlu bağlantılar......... .........sponsorlu bağlantılar.......
.........sponsorlu bağlantılar....... .........sponsorlu bağlantılar.......

SAZ ŞAİRİ (HALK ŞAİRİ) VE KALEM ŞAİRİ NEDİR ÖZELLİKLERİ FARKLARI
halk şairi ve kalem şairi kavramları
aşık tarzı türk halk şiirinin türleri ve özellikleri
halk şairi nedir

HALK ŞAİRİ 

Türk edebiyatının geleneksel vezniyle,dörtlüklerden oluşan biçimlerle söyleniş şiirleri kapsar. Halkın konuştuğu dile dayanır. Áşık, saz şairi ya da halk şairiadı verilen gezgin şairlerin saz eşiliğinde doğaçlama söyledikleri şirlerin günümüze ulaşan en eski örnekleri XVI. yüzyıla aittir. Aşıklardan birçoğu hakkında koşmaların son dörtlüğünde anılan mahlaslardan başka bilgi yoktur. Bazı áşıkların yaşamı efsanelerle karışmıştır.
kalem şairi ve saz şairi nedir ile ilgili görsel sonucu
KALEM ŞAİRİ
Aşıklık geleneğinde şiirlerini kalem ve kağıt kullanarak yazan aşıklara "kalem şairi" denmektedir. kalem şairleri eğitim görmüş, okuma yazma bilen şairlerdir.


Aşık edebiyatının geleneğinde áşık kahvelerinin, kahvelerde düzenlenen atışmaların, muamma, asma, çözme gibi hünerlerin önemli yeri vardır. Bu etkinliklerden dolayı áşıklara meydan şairleri adı verilir. Bazıları medreselerde okumuş olan,kültür merkezi kentlerde yaşayan áşıklara ise kalem şairi denir. kalem şairleri üzerinde dil, anlatım,konu bakımından divan şiirinin türlü etkileri görülür. Onların şiirleri arasında koşma, varsağı, destan gibi özgün halk edebiyatı türleri yanında aruzla divan, müstezat, gazel gibi ürünler de yer alır.

Áşık edebiyatının bu yolda yapıt veren temsilcilerinden başlıcaları şunlardır; Áşık Ömer, Gevheri, Dertli, Erzurumlu Emrah, Bayburtlu Zihni.

.........sponsorlu bağlantılar....... ..........sponsorlu bağlantılar........

PAYLAŞ BİZE DE KATKIN OLSUN :)

Facebook Twitter Google+
0 YORUM "SAZ ŞAİRİ (HALK ŞAİRİ) VE KALEM ŞAİRİ NEDİR ÖZELLİKLERİ FARKLARI"

Back To Top -->