DERSKONUM.COM


ÖMER SEYFETTİN PERİLİ KÖŞK HİKAYESİ İNCELEMESİ TAHLİLİ ZAMAN-MEKAN-KİŞİ-ÖZET

..........sponsorlu bağlantılar......... .........sponsorlu bağlantılar.......
.........sponsorlu bağlantılar....... .........sponsorlu bağlantılar.......


ÖMER SEYFETTİN PERİLİ KÖŞK HİKAYESİ İNCELEMESİ TAHLİLİ ZAMAN-MEKAN-KİŞİ-ÖZET

BU MÜKEMMEL HİKAYENİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLA

ÖZETİ:
Kalabalık bir ailenin reisi olan Sermet Bey, ailesine uygun bir ev ararken çam ormanının önünde beyaz bir köşk görür. Köşkteki kiralık levhasını bekçiye sorar. Bekçi, köşkün perili olduğunu söyleyerek, tutulmasını tavsiye etmez. Batıl inançlara inanmayan Sermet Bey, ailesine uygun olan bu köşkü tutmak için ısrar eder. Evin sahibi Hacı Niyazi Efendi, önce söylentiler hakkında Sermet Bey’ i uyarır sonra da üç yıllık kirayı peşin alarak köşkü kiraya verir.

Sermet Bey ve ailesi bir hafta sonra köşke taşınır. Bir süre sonra söylentiler gerçek olmaya başlar. Köşkün bahçesinde her akşam beyaz bir hayalet görünüp kaybolur. Tüm aileyi büyük bir korku sarar ancak Sermet Bey böyle şeylere inanmadığından hayaleti yakalamak ister.

Bir gece, ağaçların arasına gizlenip hayaleti yakalar.Beyaz bir çarşafın altından Hacı Niyazi Efendi çıkar.Sermet Bey durumu anlayınca Hacı Niyazi Efendi’ nin eline köşkün altı yıllık kira bedelinin kendisine verildiğine dair imzalanmak üzere bir kağıt tutuşturup sorunu çözer.


...
Kitabın Özeti: farklı kaynak
....
Bekçi ile köşk’ün önünden geçen Sermet Bey köşk’ün kiralık olduğunu göen Sermet Bey bekçi ile köşk’ün sahibi olan Hacı Niyazi Bey 5 yıllık kirayı birden istemiş Sermet beyde vermiş antlaşmayı imzalamış .Hacı Niyazi Bey herkes komşuların sözünden etkilenip kaçıyor demiş.
SERMET BEY:Ben hiç birşeyden korkmam .demiş
eve yerleşmişler. her gece yarısı olduğunda evi hayaletler basıyormuş.SRMMET BEY korkmuyormuş ama eşive çocukları korkuyormuş.Sermet Bey bir gün saklanıp onun kim olduğunu bulmaya çalışacakmış.bu fikri ailesine danışmış ve ailesi ona yapmamasını söylemiş.Sermet bey onları dinlemeyip dediğini uygulamaya kararvermiş.o hale dokunduunda yok olursa artık onar inanacağını söylemiş.bir akşam ağacın dalına oturmuş ve onun gelmesini beklemiş.sonundao gelmiş bacakları titremiş veama hala daha korkmadığını belirtmiş.”vücudum korkuyor ben korkmuyorum demiş”.ve hayaletin arkasına atlamış ve onu tuttuğunda yok olmamış.ve yavaşça yaklaşarak onu yakalamış.sonra balkondaki ailesine haber vererek ışık getirin demiş.ıışığı getirmişler ve bu seferde hayalet yüzündeki beyaz çarşafı bırakmak istemiyormuş.sonunda zorla sökmüşler almışlar yüzünden veeeeeeeee! oda ne?saçı sakalına karışmış HACI NİYAZİ BEY.sonra küçük kızına odamdaki masanın üstünde duran kalem ve kağıdı getirin. ve küçük kızı getirmiş.SERMET BEY,HACI NİYAZİ EFENDİ’YE 3 senelik kontratı verdiğine dahil bir kontrat imzalatmış.HACI NİYAZİ BEY hiç düşünmeden imzalamış.
Bu Özeti ; kitap Özet Yarışmamıza katılan GÜLSÜN KÜLEN’ adlı arkadaşımız hazırlamıştır .
KİŞİLER VE ÖZELLİKLERİ:
Sermet Bey : Kırk yaşlarında, hurafelere batıl inançlara inanmayan zevke, eğlenceye düşkün biridir. Evin perili olduğunu duymasına rağmen bu tarz şeylere inanmadığı için evi tutar. Hayaleti yakalamak isteyişinde üç yıllık kiranın peşin ödenmesinin ve ailesine hayalet diye bir şeyin olmadığını göstermek amacının etkisi vardır.
Hacı Niyazi Efendi : Eski bir memurdur. Ev alıp satmakla geçinir. Dürüst, dindar biri olarak tanınır. Ancak hayalet taklidi yaparak kiracılarının kısa zamanda evi terk etmelerine neden olacak kadar çıkarcıdır. Bu yolla evi kısa zamanda birçok kişiye kiralar. 

Sermet Beyin Karısı : Kız okulunda piyano öğretmenidir. 

Bekçi : Hikayenin başında karşımıza çıkar. Sermet Bey’ i köşk hakkında uyarır. 

Sermet Beyin Kızları : 

Hizmetçi Artemisya


MEKAN VE ÖZELLİKLERİ:

Olaylar Sermet Bey’ in tuttuğu köşkte geçer. Çam ormanının içinde beyaz, tüm bakımsızlığına rağmen göz alıcı bir güzelliği olan dört tarafı balkonlu geniş bir evdir. 

ZAMAN:
Hikayedeki olaylar iki üç aylık bir zaman diliminde gerçekleşir. Hikayenin zamanı ise cumhuriyet öncesi Türkiye’ nin son yıllarıdır. 

yazar ÖMER SEYFETTİN hakkında bilgi için tıkla

.........sponsorlu bağlantılar....... ..........sponsorlu bağlantılar........

PAYLAŞ BİZE DE KATKIN OLSUN :)

Facebook Twitter Google+
3 Komentar untuk "ÖMER SEYFETTİN PERİLİ KÖŞK HİKAYESİ İNCELEMESİ TAHLİLİ ZAMAN-MEKAN-KİŞİ-ÖZET"

çok kötü bir özet olmuş, özet çıkarmanın mantığını kavrayamamışlar.

siz ne anlarsınız lan

Back To Top -->