Kitap Cevapları, Yazılı Soruları, YKS Konu Anlatımları, TYT Türkçe Konu Anlatımı ve Denemeleri, AYT Edebiyat Konu Anlatımı ve Denemeleri

11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 255-256

sponsorlu bağlantı ->
11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI 2018 2019
Meb yayınları 11 sınıf edebiyat kitabı cevapları
DEĞERLİ derskonum.com TAKİPÇİLERİ
YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA DA BERABER OLACAĞIZ..
İLK DEFA OKUTULACAK OLAN BU DERSİN KİTAP CEVAPLARI SİTEMİZDE YAYINLANACAKTIR..KİTAP CEVAPLARINI OKUL DERSLERİNE PARALEL ŞEKİLDE YAYINLAMAKTAYIZ.
EĞER ACİL DURUM VARSA YORUM KISMINA YAZINIZ 😁
11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI
İYİ ÇALIŞMALAR
DİKKAT: BU SAYFADA MEB YAYINLARI CEVABI VAR
EĞER EKOYAY YAYINLARI CEVABINI ARIYORSANIZ TIKLAYIN


.11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 255 Cevabı
2. Metinden hareketle Sami Paşazade Sezai’nin kişilik özelliklerini belirleyiniz.
  • Cevap: Alnı tepesinden yüksek, yassıca büyük bir baş, çökük iki yanak ve onların zayıflığıyla daha büyümüş sivri bir burun. Çukur şakaklar, gayet kalın ve siyah kaşların altında, derine saklanmış gözler. Yüzünün zayıflığını daha da fazlalaştıran ve rengini uçuklaştıran kalın, uzun bıyıklar; çıkıkça bir omuz, içerlekçe bir göğüs, asabi bir mizâc, nazik, asil ve saf bir ruh diye tanımlanmıştır.

3. Metin ile metnin amacı ve hedef kitlesi arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Açıklayınız.
  • Cevap:  Metin hedef kitlesine yani okura mülakat yapılan sanatçı ile ilgili bilgi vermek, onun sanat anlayışını ve içinde yetiştiği çevreyi tanıtma amacıyla yazılmıştır.
4. Metinde anlatılanların dönemin gerçekliğini yansıtıp yansıtmadığını belirtiniz.
  • Cevap: Kesinlikle yansıtmaktadır. Çünkü birinci ağızdan dönemin sanatçıları, örnek alınan kişileri, sanat anlayış, okunan yazar ve şairleri tek tek sıralanmaktadır.
5. Metinde Sami Paşazade Sezai’nin söz konusu kişiler hakkındaki sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.
  • Cevap: Yakın çevresinde tındığı dostları ile gençken ilham aldığı büyük sanatçıları kendi düşüncesine ve beğenisine göre okura tanıtma anlatma yoluna gitmiştir. Bence edebiyat meraklıları için bu sözler önemli birer kaynak görevi görmektedir. 
6. Metinden hareketle mülakat türünün sanat ve edebiyat dünyasına katkısını değerlendiriniz.
  • Cevap: Mülakat yapmak, bireylerin kişisel gelişimine büyük katkılar sağlar. Her şeyden önce mülakat yapan kişi. önemli insanlarla karşılıklı konuşmayı, soru sormayı, konuşma güçlüklerini yenmeyi, çekingenlikten ve heyecandan kurtulmayı öğrenir. Toplum tarafından tanınmış önemli insanlarla görüştüğü için kültür düzeyi yükselir, bilgi birikimi artar, insani ilişkilerini geliştirir
7. Metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.
  • Cevap:
  • Açık ileti: Sanatçının kimleri okuduğu, kimleri ilham aldığı, kimlerden nasıl ne oranda etkilendiği anlatılmaktadır.
  • Örtük İleti: Samipaşazade Sezai’nin edebiyat hakkındaki görüşleri
11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 256 Cevabı
Bilim, sanat, siyaset, spor vb. alanlarda ünlü kişilerin düşüncelerinin ve yaşamının geniş kitlelerce ilgi çekici bulunmasının nedenlerini tartışınız.
  • Cevap: Çünkü sayılan kişiler toplum için rol modeli oluşturan toplumun hayatlarını ve geldikleri yerleri, bu yerlere gelene kadar başlarından neler geçtiği merak edilen kişilerdir. Bundan dolayı da okurlar bu çevrelerden çıkmış hangi alanda olursa olsun sanatçı ve sporcuları merak ederler.
..

,11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI 2018 2019, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI, 11 EDEBİYAT CEVAPLARI, 2018 2019 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI BİRYAY,11.SINIF EDEBİYAT CEVAPLARI MEB,11.SNIF EDEBİYAT CEVAPLARI 2019,SAYFA,meb yayınları 11.sınıf edebiyat kitabı cevapları,11.SINIF EDEBİYAT DERS KİTABI CEVAPLARI MEB YAYINLARI, 2018 2019, 11.SINIF EDEBİYAT BİRYAY YAYINLARI CEVAPLARI,11 sınıf edebiyat kitabı cevapları meb ,meb yayınları 11 sınıf edebiyat kitabı cevapları ,11.sınıf edebiyat ders kitabı cevapları meb yayınları 

sponsorlu bağlantı ->

PAYLAŞ BİZE DE KATKIN OLSUN :)

Facebook Twitter Google+
0 YORUM "11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 255-256"

Back To Top -->