Kitap Cevapları, Yazılı Soruları, YKS Konu Anlatımları, TYT Türkçe Konu Anlatımı ve Denemeleri, AYT Edebiyat Konu Anlatımı ve Denemeleri

11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 149

sponsorlu bağlantı ->
11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI 2018 2019
Meb yayınları 11 sınıf edebiyat kitabı cevapları
DEĞERLİ derskonum.com TAKİPÇİLERİ
YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA DA BERABER OLACAĞIZ..
İLK DEFA OKUTULACAK OLAN BU DERSİN KİTAP CEVAPLARI SİTEMİZDE YAYINLANACAKTIR..KİTAP CEVAPLARINI OKUL DERSLERİNE PARALEL ŞEKİLDE YAYINLAMAKTAYIZ.
EĞER ACİL DURUM VARSA YORUM KISMINA YAZINIZ 😁
11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI
İYİ ÇALIŞMALAR
DİKKAT: BU SAYFADA MEB YAYINLARI CEVABI VAR
EĞER EKOYAY YAYINLARI CEVABINI ARIYORSANIZ TIKLAYIN


...11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı
1. a. Aşağıdaki cümlelerin öge çözümlemelerini cümlelerin altındaki boşluklara yapınız.
Dünyada / insanların  mesut olabilmesi için / topu topu iki yol /  varmış.
  • Dünyada ( D. tümleç insanların  mesut olabilmesi için (Zarf Tümleci   topu topu iki yol (  nesne)  varmış(   yüklem  )              

                                                    
Günde on bin kuruş kazandığını duyduğunuz adamın yanı başında yer almaya / heves etmeyiniz.
Günde on bin kuruş kazandığını duyduğunuz adamın yanı başında yer almaya ( dolaylı tümleç )heves etmeyiniz( yüklem ) 

Elde edemeyeceği kudretlere sahip olmak isteyen adam / bedbaht olurken / bir başkası  sahip olduğu  kudreti / yavaş yavaş arttırarak /  mesut olabilir.
 Elde edemeyeceği kudretlere sahip olmak isteyen adam ( özne  ) bedbaht olurken( zarf tümleci  ) bir başkası (  nesne  )       sahip olduğu  kudreti  (nesne   yavaş yavaş arttırarak (zarf tümleci  mesut olabilir.(yüklem)
              

Adi tuhaflıkların baş sedirde yer bulması / fikren henüz yükselemediğimize /  kuvvetli bir şahittir.
Adi tuhaflıkların baş sedirde yer bulması ( nesnefikren henüz yükselemediğimize ( dolaylı tümleç)  kuvvetli bir şahittir.(yüklem


Artık ayaklarımızın altında bir meşin top kadar âciz yuvarlanan şu zavallı toprak parçası üstünde yaşamaktan utanıyorum!.
Artık (zarf tümleci  )ayaklarımızın altında bir meşin top kadar âciz yuvarlanan şu zavallı toprak parçası üstünde dolaylı tümleç)yaşamaktan utanıyorum!.(yüklem


Sofralıklar gitti mi? diye telaş gösteren zatlar çokça idi.
Sofralıklar gitti mi? diye telaş gösteren zatlar  ( özne  )  çokça idi.(yüklem
 

Vakti saadette fukarayı sâbirin kafilesini teşkil eden Ashabı Suffa’ya edilen yiyecek yardımı sonraları, bin güçlük, bin zahmet ile açtığımız aşhanelerin elbette mükemmeli olan imaretlere dönüşmüştü.
Vakti saadette fukarayı sâbirin kafilesini teşkil eden Ashabı Suffa’ya edilen yiyecek yardımı sonraları, bin güçlük, bin zahmet ile açtığımız aşhanelerin özne  ) elbette mükemmeli olan imaretleredolaylı tümleç dönüşmüştü.(yüklem

b. Yukarıdaki cümlelerde hangi ögelerin vurgulandığını belirleyiniz.
Bu cümlerin tamamı kurallı cümle olduğu için hepsinde de yüklemden bir önceki öğe vurgulanmıştır. 2. Aşağıdaki parçada geçen birleşik kelimelerin yazımıyla ilgili kuralları belirleyiniz.
Ben hiç zarif, hiç nüktedan olmayan bir adamın kendisini hoş-gû zannetmesi kadar dünyada feci bir hâl tasavvur edemiyorum. Birinin elinde mükemmel bir alet, bir hücum, galebe, şöhret aleti olan latîfe- gûluk öbürünün elinde bir kutu boya olur, her satır yazı kendi yüzüne bir ayrı renk sürer, güldürür, gülünç eder.
Zannetme: yardımcı eylemle oluşmuş birleşik cümle.3. Aşağıdaki parçada noktalama işaretlerinin kullanım amaçlarını belirleyiniz.
İkincisi: Fıtraten gülünç olanlar tam mânasıyla mizah yapamaz. Mizah gülünç olmak değil, gülünç olanı görmek ve onu zarifâne anlatmaktır. Kendi gülünç olanın evvelâ kendini görmesi, kendine gülmesi, kendine güldürmesi lâzım gelir ki böyle biri daha hiçbir diyarda çıkmadı. Mizah muharriri şuurlu, muhakemeli bir adam olmalı; her hâlde ipsiz sapsız fikirleriyle, delidolu hareketleriyle, darma dağınık meslekleriyle tanınmış insanların mizahı tuhaflık ve yavanlık derecesini geçemez.
İki nokta: Açıklamalardan önce kullanılır.
Düzeltme İşareti: uzun ünlüleri belirtmek için kullanılmıştır.
Noktalı virgül: Virgülle bölünmüş sıralı cümleleri bağlamak-ayırmak için kullanılmıştır.
Nokta: Biten cümlelerin sonuna konulmuştur.
Virgül: Aynı türden kelimeleri ayırmak için kullanılmıştır.

,11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI 2018 2019, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI MEB YAYINLARI, 11 EDEBİYAT CEVAPLARI, 2018 2019 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI BİRYAY,11.SINIF EDEBİYAT CEVAPLARI MEB,11.SNIF EDEBİYAT CEVAPLARI 2019,SAYFA,meb yayınları 11.sınıf edebiyat kitabı cevapları,11.SINIF EDEBİYAT DERS KİTABI CEVAPLARI MEB YAYINLARI, 2018 2019, 11.SINIF EDEBİYAT BİRYAY YAYINLARI CEVAPLARI,11 sınıf edebiyat kitabı cevapları meb ,meb yayınları 11 sınıf edebiyat kitabı cevapları ,11.sınıf edebiyat ders kitabı cevapları meb yayınları 

sponsorlu bağlantı ->

PAYLAŞ BİZE DE KATKIN OLSUN :)

Facebook Twitter Google+
3 Komentar untuk "11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 149"

1 a bölümünde neden 3 tanesi yok cümle ögelerinde

çok acil neler cevabını verin

neler 149 cevabını verirseniz sevinirim

Back To Top -->