DERSKONUM.COM


BEHÇET NECATİGİL FİKRİ EDEBİ YÖNÜ KİŞİLİĞİ ESERLERİ HAYATI SANATI

..........sponsorlu bağlantılar......... .........sponsorlu bağlantılar.......
.........sponsorlu bağlantılar....... .........sponsorlu bağlantılar.......

BEHÇET NECATİGİL FİKRİ EDEBİ YÖNÜ KİŞİLİĞİ ESERLERİ HAYATI SANATI, BEHÇET NECATİGİLEDEBİ KİŞİLİĞİ, ŞAİR VE YAZAR EDEBİ KİŞİLİKLERİ, BEHÇET NECATİGİL SANATI, 


16 Nisan 1916’da İstanbul’da doğan sanatçı, İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yapmış ve Çapa Eğitim Enstitüsü’nden emekli olmuştur.Emekliliğinin ardından yazı ve şiir çalışmalarına devam etmiştir, Bir çok gazete ve dergide şiirler yazmış olan sanatçı 13 Aralık 9 da İstanbul’da kanserden yaşamını yitirmiştir.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

  • Cumhuriyet döneminin ilk şiirlerini 1940 öncesi yazmışı asıl şahsiyetini ise 1940 sonrası şiirlerinde bulmuş sanatçısıdır.
  • Şair şiirlerinde çevresini, sokağını, ev içini, dış dünyayı halk kültüründen gelen unsurlarla Batı şiirini birleştirerek anlatmıştır. Behçet Necatigil, sokakta her günkü basit ve dar hayatın içinde yaşayan ve kurtuluşu evlerinde arayanların şiirlerini yazmış, birçok araştırmacı tarafından “Dar Çevre” şairi olarak anılmıştır.
  • Şair son şiirlerinde Divan şiirinin özelliklerinden yararlanma yoluna gitmiştir. Bu özelliği onu kapalı bir şiire ulaştırmıştır. Bazı şiirlerinde Divan şairlerinin adlarının geçmesi de bu etkinin bir sonucudur.
  • Behçet Necatigil şiirlerini tüm süslerden arındırarak, sade bir şekilde yazmaya gayret göstermiş, ölçü ve uyağa pek fazla bağlanmamıştır.
  • Yazdığı radyo oyunlarıyla da dikkati çeken sanatçının bu oyunlarıyla şiirleri arasında da paralellik vardır. Mitolojik unsurları kullanması ve bu unsurları günümüz hayatında araması şiirinin orijinal özelliklerindendir.
  • Şiir, radyo oyunu, antoloji, inceleme türlerinde eserler veren sanatçının en tanındığı tür şiir olmuştur.

ESERLERİ:

ŞİİR: Kapalı Çarşı, Çevre, Evler, Eski Toprak, Arada, Dar Çağ, Yaz Dönemi, Divançe, İki Başına Yürümek, En/Cam, Zebra, Kareler Aklar, Sevgilerde, Beyler, Söyleriz
DÜZYAZI: Bile/ Yazdı, “Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü”, “Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü”, Küçük Mitologya Sözlüğü
RADYO OYUNLARI: Yıldızlara Bakmak, Gece Aşevi, Üç Turunçlar, Pencere

.........sponsorlu bağlantılar....... ..........sponsorlu bağlantılar........

PAYLAŞ BİZE DE KATKIN OLSUN :)

Facebook Twitter Google+
0 YORUM "BEHÇET NECATİGİL FİKRİ EDEBİ YÖNÜ KİŞİLİĞİ ESERLERİ HAYATI SANATI"

Back To Top -->